رییس صندوق نوآوری و شکوفایی اعلام کرد:

صندوق نوآوری به دنبال پیاده سازی ابزارهای جدید تامین مالی برای دانش بنیان هاست

انعقاد قراردادهای سرمایه گذاری خطرپذیر میان صندوق پژوهش و فناوری استان یزد و ۶ شرکت دانش بنیان و فناور به مبلغ ۳۱۴ میلیارد ریال صبح امروز شنبه ۲۰ اسفند ماه با حضور دکتر علی وحدت رییس صندوق نوآوری و شکوفایی، سید مسعود عظیمی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری یزد و محمد سپهر مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان یزد در محل کارخانه نوآوری درخشان یزد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی صندوق پژوهش و فناوری استان یز دکتر علی وحدت در این مراسم طی سخنانی با تاکید بر اینکه این سرمایه‌گذاری‌ها برای پیشرفت و زیست‌بوم نوآوری استان یزد، اتفاق بزرگ و مهمی است، اظهار کرد: اهمیت این تفاهم نامه‌ها علاوه بر تامین مالی طرح‌های این شرکت‌ها، انجام این نوع سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر در استان یزد است. اکوسیستم تامین مالی حوزه نوآوری در کشور در حال شکل‌گیری و رشد سریع است و این رشد و توسعه، به صورت متوازن با همراهی شرکت‌ها و توسعه تکنولوژی در کشور در حال شکل‌گیری است که می‌تواند نقش پر رنگی را در رشد شرکت‌های خلاق و دانش بنیان ایفا کند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در دو سال اخیر، صندوق پژوهش و فناوری استان یزد، حدود ۳۵ طرح را در قالب سرمایه‌گذاری خطرپذیر مورد حمایت قرار داده است، افزود: صندوق نوآوری نیز تاکنون در ۱۷۰ طرح با سرمایه‌ای بالغ بر ۳۵۰۰ میلیارد ریال، سرمایه‌گذاری خطرپذیر انجام داده است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه اظهار امیدواری کرد که این سرمایه‌گذاری‌ها که علاوه بر داشتن سرمایه، به نوعی فرهنگ‌سازی و آموزش نیز نیاز دارند، توسعه پیدا کند تا به پیشرفت شرکت‌های نوپا و خلاق در حوزه دانش بنیان و زیست بوم نوآوری استان یزد و همچنین رشد آن‌ها کمک کند.

وحدت همچنین با بیان اینکه سیاست صندوق نوآوری به عنوان نظام‌دهنده زیست‌بوم تامین مالی کشور متمرکز بر این مسئله است که فرایند تامین مالی دانش‌بنیان از طریق ابزارهایی غیر از وام صورت پذیرد، گفت: امروزه فرایند دریافت وام، شرکت‌های دانش‌بنیان را مستهلک می‌کند اما تعریف ابزاری مانند هم‌سرمایه‌گذاری یا ابزارهای دیگر می‌تواند در توسعه فعالیت‌های آن‌ها راهگشا باشد.

وی افزود: اینکه صندوق پژوهش و فناوری استان یزد توانسته است ۳۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بر طرح‌های دانش‌بنیان را ممکن سازد اتفاق مهمی است. باید بدانیم که هم‌سرمایه‌گذاری فقط اعطای پول نیست بلکه همیاری با شرکت‌دانش‌بنیان، کمک‌های مدیریتی و تلاشی برای بهتر شدن فرایند فنی کار است. امیدوارم اتفاقی که در یزد شکل گرفته ادامه پیدا کند.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار کرد: اصرار ما در فرایند حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان این است که این حمایت‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها به شکلی باشد که دخالت دولتی در آن به حداقل ممکن برسد و عملا کارویژه اجرایی این حمایت‌ها را صندوق‌های پژوهش و فناوری غیر دولتی با نظارت صندوق نوآوری به عهده گیرند.

وحدت خبر داد: صندوق نوآوری در ۴ سال گذشته به مدد اهرمی کردن منابع خود و با کمک گرفتن از تمامی ظرفیت‌های زیست‌بوم تامین مالی نوآوری، توانسته مبلغ ۳۰ هزار میلیارد تومان به شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه‌های مختلف تسهیلات و خدمات ارائه دهد.

وی ادامه داد: از جمله ابزارهای نوینی که صندوق نوآوری در فرایند تامین مالی فناوری تعریف کرده می‌توان به تاسیس صندوق‌های جسورانه بورسی اشاره کرد که قرار است یکی از این صندوق‌ها نیز در استان یزد افتتاح شود. صندوق‌های PE نیز از دیگر ابزارهایی هستند که به کمک توسعه فناوری در کشور می‌آیند.

وحدت خاطرنشان با اشاره به اینکه صندوق‌های پژوهش و فناوری نیز در سطوح خردتر می‌توانند در فرایند تامین مالی نوآوری، نقش خود را ایفا کنند، تصریح کرد: تا چهار سال پیش سرمایه این صندوق‌ها روی هم رفته به ۸۰ میلیارد تومان می‌رسید اما امروزه در هر استان و در کنار هر دانشگاه‌ مادر در کشور، یک صندوق پژوهش و فناوری وجود دارد که به تامین مالی شرکت‌های فعال در زیست بوم فناوری می‌پردازد. سرمایه این صندوق‌ها امروز به هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی تاکید کرد: فرایند طراحی و تعیین ابزارهای تامین مالی و بخش‌های مربوط به آن اینگونه نیست که با یک دستور و یا تهیه سرمایه، امکان‌پذیر باشد. صندوق نوآوری در طول چهار سال گذشته برای شکل‌گیری هر یک از این ابزارها و فرایندها فعالیت‌های ویژه و برنامه‌ریزی‌هایی را به ثمر رسانده تا ابزاری مانند صندوق جسورانه بورسی، صندوق پژوهش و فناوری، سکوهای تامین مالی و ... به صورت مداوم فعالیت خود را آغاز کنند و ادامه دهند.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود بر این نکته تاکید کرد که ابزارهای صنعت بیمه در حوزه تامین مالی دانش‌بنیان می‌تواند تاثیرات مثبتی در توسعه نوآوری کشور داشته باشد که نباید از آن غافل بود.

وحدت در پایان با اشاره به ظرفیت‌های موجود در قانون جهش تولید دانش بنیان برای توسعه اقتصاد دانش بنیان در کشور، خاطرنشان کرد: بر اساس این قانون، صنایع بزرگ اگر به سمت فرآیندهای تحقیق و توسعه حرکت کنند از معافیت‌های مالی برخوردار خواهند شد. تمرکز بر تحقیق و توسعه به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان میسر است. بنابراین قانون در این زمینه آورده خوبی را برای توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان در نظر گرفته است. شرکت‌های دانش‌بنیان استان یزد نیز می‌توانند در این زمینه توسعه فناوری‌ها و تحقیقات نوآورانه خود را با سرعت بیشتری دنبال کنند

کد خبر: 77
  تاریخ خبر : 20 اسفند 1401
  آخرین به‌روزرسانی : 20 اسفند 1401
 مدیرسایت
 566
© تمامی حقوق این وب‌سایت، متعلق به صندوق پژوهش و فناوری استان یزد است. ©All rights reserved for YAZD High Tech Development Fund. Designed by Arvan  |  Powered by DCMS Prime  |  Developed & Support By DibaGroup